Blog  >>  Ubezpieczenie komunikacyjne

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC, które chroni go przed kosztami zdarzeń, jakie mogą zajść podczas jego użytkowania. Warto wiedzieć, że istnieje szeroka oferta dodatkowych polis, które zabezpieczają kierowców przed zdarzeniami nieobjętymi przez obowiązkowe OC. Dzięki sieci partnerów Arrant Państwa klienci mogą zapoznać się z pełną ofertą polis różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać to, które skrojone jest na miarę ich potrzeb i oczekiwań.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ich celem jest finansowe zabezpieczenie w momencie wystąpienia kolizji drogowej podczas użytkowania pojazdu. W Polsce każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupienia wyłącznie jednej polisy – od odpowiedzialności cywilnej (OC). Pozostałe są w pełni dobrowolne i mogą dotyczyć wszystkich pojazdów mechanicznych: samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych, ale także motocykli czy skuterów.

W momencie wystąpienia kolizji wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonego pojazdu pobierane są z ubezpieczenia komunikacyjnego OC sprawcy.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Najważniejsza i obowiązkowa na terenie naszego kraju polisa OC (od odpowiedzialności cywilnej) zabezpiecza właściciela pojazdu mechanicznego przed finansowymi konsekwencjami kolizji komunikacyjnej wobec osób poszkodowanych (samo OC nie chroni pojazdu sprawcy). Dodatkowo, jako że jest to umowa obowiązkowa, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) może nałożyć także odpowiednią karę.

Drugą, nie mniej popularną, umową wybieraną przez klientów jest AC (Autocasco), które również obejmuje finansową ochroną właścicieli przed szkodami spowodowanymi przez kolizje, jednak jej zakres jest nieco szerszy. Zabezpiecza konsekwencje uszkodzenia, zniszczenia, a także utraty pojazdu lub jego części np. w przypadku kradzieży lub dewastacji. AC komunikacyjne chroni przed zdarzeniami spowodowanymi zarówno przez samego właściciela, jak i innych kierowców prowadzących jego pojazd, osoby trzecie, a także czynnik zewnętrzny, który również może spowodować uszkodzenia np. gwóźdź, kamień, szkło itp.

Kolejnym rozwiązaniem dla właścicieli pojazdów, chcących finansowo zabezpieczyć się przed konsekwencją zdarzeń komunikacyjnych jest polisa NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Jej celem jest wypłata środków pieniężnych w określonej wysokości, w momencie, gdy w następstwie zdarzenia drogowego uszkodzeniu ulegnie ich zdrowie lub zostaną pozbawione życia. Wysokość świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu jest proporcjonalna do szkód, jakie wywołało zdarzenie. Polisa komunikacyjna NNW obejmuje także koszty hospitalizacji oraz leczenia. Jeśli natomiast w wyniku zdarzenia dojdzie do śmierci kierowcy lub jego pasażera, świadczenie zostaje wypłacone osobie najbliższej lub wcześniej do tego upoważnionej.

Ostatnim rodzajem polisy komunikacyjnej jest assistance, która w momencie wystąpienia wypadku, kolizji lub innych nieoczekiwanych sytuacji, gwarantuje otrzymanie przez kierowcę oraz pasażerów pomocy medycznej, technicznej oraz informacyjnej. Może to być pomoc związana z holowaniem samochodu, naprawą pojazdu w miejscu awarii, wynajmem samochodu zastępczego, organizacją noclegu, opieką nad dziećmi, zapewnieniem zamiennika kierowcy i wiele innych.

Należy jednocześnie pamiętać, że szczegółowy zakres ochrony zależny jest od rodzaju umowy, która została podpisana przez klienta. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie Arrant – multiagencja, gwarantująca szeroką ofertę sprzedażową, porównywarkę polis oraz Aplikację AgentArrant. Dzięki nim każdy agent, podejmujący z nami współpracę ma gwarancję zapewnienia swoim klientom niezwykle atrakcyjnych warunków umowy, które będą w pełni dopasowane do jego potrzeb. Dodatkowe rozwiązania technologiczne ułatwiają komunikację wewnętrzną, zarządzanie dokumentami oraz całą siecią sprzedaży, niezależnie od okoliczności. Dzięki zapewnieniu przez nas wirtualnego biura dostępnego 24/h, swoją działalność mogą prowadzić z praktycznie dowolnego miejsca i o każdej porze.